Vaillant vuw hata kodları

Vaillant Vuw Plus Hata Kodları
F00 Hata Kodu
Merkezi ısıtma sistemi gidiş suyu sensörü bağlantılarında kopukluk.

►► Kalorifer gidiş suyu sensör bağlantılarında kopma olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda bağlantılar kontrol edilir, kopma varsa bağlantı yeniden sağlanır. Sensör arızalı ise sensör değişimi ile sorun çözümlenir.

F01 Hata Kodu
Merkezi ısıtma sistemi dönüş suyu sensörü bağlantılarında kopukluk.

►► Tesisat dönüş sensöründe hata oluştuğunu belirtmektedir. Sensör arızalı olabilir ya da sensör bağlantılarında kopma olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F05 Hata Kodu (sadece bacalı tip kombilerde)
Atık gaz sensör sorunu.

►► Bacalı tip kombilerde atık gaz sensörü yani baca sensörü bulunur. Baca sensöründe arıza olduğunu belirten arıza durumudur. Baca sensörü bağlantılarında da sorun olabileceği için net teşhis ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

F06 Hata Kodu (sadece bacalı tip kombilerde)
Atık gaz sensör bağlantı problemi.

►► Bacalı tip kombilerde atık gaz sensörü baca sensörüdür. Baca sensörü bağlantılarında sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bağlantılarda kopma ya da kısa devre olabilir. Tespit ve çözüm için Vaillant Servisi yardımı almalısınız.

F10 Hata Kodu
Kalorifer gidiş suyu sensöründe kısa devre sorunu.

►► Kalorifer sistemine ait gidiş suyu sensörü bağlantılarında kısa devre olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda bağlantılar kontrol edilir, kısa devre durumu çözümlenir ve sorun düzelmiş olur.

F11 Hata Kodu
Kalorifer dönüş suyu sensöründe kısa devre sorunu.

►► Kalorifer sistemine ait dönüş suyu sensörü bağlantılarında kısa devre olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda bağlantılar kontrol edilmeli kısa devre durumu söz konusu ise ona göre uygulama yapılmalıdır. Net arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı alınmalıdır.

F15 Hata Kodu (sadece bacalı tip kombilerde)
Dış atık gaz sensöründe kısa devre sorunu.

►► Bacalı kombilerde dış atık gaz sensöründe kısa devre durumu söz konusu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sensör bağlantılarında sorun olabilir. Net arıza tespiti için servisi aramalısınız.

F16 Hata Kodu (sadece bacalı tip kombilerde)
İç atık gaz sensöründe kısa devre sorunu.

►► Bacalı kombilerde iç atık gaz sensörü bağlantılarında kısa devre durumu söz konusu olabileceğini belirtir. Bu gibi arıza durumlarında sensör bağlantılarının kontrol edilmesi ve arızanın çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekmektedir.

F20 Hata Kodu
Sıcaklık maksimum seviyede.

►► Cihazın sistem suyu sıcaklığının aşırı derecede yükseldiğini ve maksimum seviyeyi aşmış durumda olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce kombi altında bulunan tesisat vanalarına bakmanızı öneririz. Vanalar kapalı ise açın. Kombi kış konumunda ise kalorifer vanalarına bakın, vanalar kapalı ise açın. Birkaç kez de kombiye reset atın. Bu uygulamalardan sonra da arıza durumu devam ederse servisi arayın. Üç yollu vanada, pompada, ana eşanjörde sorun olabilir. Tesisatta tıkanma ya da kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alın.

F22 Hata Kodu
Kuru yanma problemi.

►► Bu arıza durumunun yaşanmasındaki en önemli sebeplerin başında cihazın su basıncının düşük olması yer almaktadır. Bu yüzden arıza durumu ile karşılaştığınız zaman önce kombi su basıncını kontrol etmelisiniz. Basınç düşük ve kombi susuz çalışıyor ise kuru yanma meydana gelmiştir. Basınç düşük ise kombiye 1.5 bar kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonra sorun düzelmezse eğer resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun düzelmezse eğer veya basınç normal değerde ise; kalorifer filtresine ya da kalorifer tesisatında tıkanma olabilir, ana eşanjör tıkalı ya da kireçlenmiş olabilir, pompa sıkışmış olabilir. Arıza ancak yerinde görülür ise net teşhis yapılabilir. Müdahale ve çözüm için Vaillant Servisi’ni aramalısınız.

F27 Hata Kodu
Gaz valfi kapalı fakat iyon algılanıyor.

►► Gaz valfinin kapalı durumda olmasına karşın iyonun algılanmaya devam edildiğini belirtir. Bu arıza durumunda birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise; gaz valfi arızalı olabilir, iyonizasyon elektrodunda veya elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

F28 Hata Kodu
Ateşleme başarısızlığı.

►► Cihazda ateşleme sorunu oluştuğunu belirten bir hata kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken şunlardır; dairede gaz olup olmadığını kontrol edin, gaz vanaları kapalı şekilde ise mutlaka açın. Sorun devam ediyor ise cihazı resetleyin. Bunlara rağmen bir düzelme olmaz ise kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır. Elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme-iyonizasyon elektrodlarında sorun oluşabilmektedir. Servisi arayınız.

F29 Hata Kodu
Cihaz çalışırken alev sönüyor.

►► Bir nevi iyonizasyon sorunudur. Cihaz çalışır şekilde iken alevin aniden söndüğünü ve cihazın çalışmayı başarılı bir şekilde yapamadığını belirtir. Böyle bir durumda kullanıcı olarak birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Alev sönüyor ise gaz kesintisi de olabilir. Kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bu kontrol ve işlemlerden sonra arıza durumunda yine bir düzelme olmuyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

F36 Hata Kodu
3 deneme ardından atık gaz çıkışı algılanmıyor.

►► Cihaz 3 deneme işlemi yapmasına karşın atık gaz çıkışının algılanmadığını belirtir. Bir nevi hava akış sorunu olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız. Bacalı kombilerde; baca tıkanmış veya çekmiyor olabilir, baca sensöründe arıza olabilir. Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde ise; fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir, hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Arızanın yerinde görülüp tespit edilmesi gerekir. Mutlaka uzman yardımı alın.

F42/F43 Hata Kodu
Kablo demeti arızası.

►► Cihazın kablo demeti bağlantılarında kısa devre durumu ya da kopma durumu söz konusu olabilir. Cihaza müdahalede bulunmadan net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F60/F69 Hata Kodu
Anakart arızası.

►► Bu hata kodları ekranda belirir ise cihaz hiçbir konumda çalışma yapmaz. Anakart arızası olarak tabir edilen bir arıza kodudur.

Her türlü vaillant arıza durumunda 0212 515 00 62 Nolu Telefondan Servisimizi Arayabilirsiniz. 7/24 Teknik Destek alabilirsiniz Genel Merkez Servis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir